Videorekrutacja - czy się sprawdzi?

Hr rekrutacja selekcja

Papierowe CV odchodzi do lamusa?<br /><br /> Działy HR nieustannie udoskonalają procesy rekrutacji, by kandydaci nie podążali stałym schematem. Firmy cieszące się dużym uznaniem na rynku, prowadząc rekrutacje, na jeden wakat otrzymują nawet kilkaset zgłoszeń. Niemożliwym jest przejrzeć wszystkie CV, a nawet zaprosić każdego interesującego kandydata na rozmowę. Potrzebne są metody, dzięki którym dokonuje się szybkiej selekcji. Jaka metoda powoli wypiera tradycyjne CV?

Preselekcja za pomocą Video-rozmowy

Rekrutacje generują wysokie koszty, zarówno dla rekrutera, jak i kandydata. Rekrutujący chcą zaoszczędzić czas, pieniądze i maksymalnie uprościć organizację całego procesu. Skutecznym rozwiązaniem są video-rozmowy, popularne w amerykańskich korporacjach. Ale coraz częściej, ową metodę stosuje się na polskim rynku pracy, szczególnie przy selekcji kandydatów z obszaru IT. Przedsiębiorstwa, które wdrażają innowacyjne produkty są zainteresowane video-rekrutacjami, gdzie z dowolnego miejsca można ocenić kandydata.
Wystarczy login i hasło do serwisu, w którym zamieszczony jest zestaw pytań. Minusem dla kandydata jest fakt, że nie widzi osoby po drugiej stronie, a brak interakcji zwiększa stres.

Wirtualne zmagania

Video-rozmowy wykorzystywane są w początkowym etapie rekrutacji. Zastosowanie owej metody pozwala lepiej przyjrzeć się potencjalnemu pracownikowi. W odróżnieniu od rozmowy telefonicznej widzimy osobę. Co więcej, możemy ocenić mowę ciała, która ma istotne znaczenie w czytelnym przekazie informacji. Rekruter przygotowuje konkretne pytania, istotne z punktu widzenia wstępnego etapu oraz diagnozuje umiejętności i postawę kandydata. Tym samym bardzo szybko uzyskuje odpowiedź na pytanie, czy to jest ta osoba, której potrzebuje zespół. Zastosowanie aplikacji video-rozmowy pozwala na sprawdzenie większej ilości kandydatów, a zadawanie identycznych pytań kilkunastu osobom daje możliwość przeanalizowania odpowiedzi. Jeżeli jednak oczekiwania pracodawcy i kandydata się różnią, można na tym etapie już zakończyć selekcję.

(Nie) każdy sobie poradzi

Jednakże wirtualne rozmowy niekoniecznie działają na korzyść kandydata. O ile do rozmowy kwalifikacyjnej chcemy dobrze wyglądać, przygotowujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania oraz przyswajamy informację o firmie, do której aplikujemy, o tyle w video-rozmowie dodatkowo musimy zadbać o szczegóły, które dopełnią całość naszego wizerunku.

Zadbajmy o szybkość łącza internetowego. Przygotujmy odpowiedni strój oraz miejsce, z którego będziemy rozmawiać. Warto wcześniej sprawdzić jak wypadamy przed kamerą. Pomimo, iż nie jest to rozmowa twarzą w twarz, częste spoglądanie w kamerkę pozwoli utrzymać kontakt wzrokowy.

Dziś, dzięki nowym rozwiązaniom można uprościć proces rekrutacji, a użycie nowoczesnych technologii ułatwia pracę rekrutera i pozwala dotrzeć do najlepszych specjalistów w branży, którzy postępują z duchem czasu. 

 

opublikowano: 2015-09-21
kontakt: