Rekrutacja - kilka przydatnych pytań

rekrutacja selekcja hr pytania rekrutacyjne

Czy rekruterzy mają zestaw sprawdzonych pytań? Owszem! W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pojawiają się pytania wartościowe, czasami skomplikowane, a niekiedy… specyficzne. Jedno jest pewne - nigdy nie może zabraknąć pytań, których celem jest dostarczyć najistotniejszych informacji o kandydacie. Oto cztery niebanalne pytania do kandydatów. Warto o nich pamiętać!

Co najbardziej lubisz robić w swojej pracy?

Rekruter decyduje się na początku rozmowy na tak swobodne pytanie, by rozluźnić atmosferę. Wbrew pozorom to jaka odpowiedź uzyska wiele mówi o potencjalnym kandydacie: co jest wartościową informacją? Zweryfikujesz dotychczasowe doświadczenie kandydata, czy nie było ciągiem przypadkowych zdarzeń, oraz czy obejmował stanowiska, które go naprawdę satysfakcjonowały. Jeżeli wykonywał pracę, z której czerpał przyjemność, to najprawdopodobniej jest dobry w tym co robi. Oby nie okazało się, że ulubione w pracy są tylko przerwy i spotkania w kuchni przy kawie.

Jaki jest Twój stosunek do informacji zwrotnych?

Jeżeli to pytanie sprawiło trudność i kandydat nie może sobie przypomnieć żadnego ważnego feedbacku, to warto zastanowić się nad... zręcznym zakończeniem rozmowy. Taka odpowiedź wskazuje na pracownika trudnego we współpracy. Cenny kandydat to osoba, która potrafi docenić konstruktywną opinię na swój temat i wykorzystać to do dalszego rozwoju.
Powyższa odpowiedź świadczy o tym, że mamy właśnie do czynienia z osobą, która nie potrafi przyjąć krytyki lub nie będzie poczuwać się do odpowiedzialności za popełnione błędy.

Opowiedz o swoim ostatnim wyzwaniu. Jak sobie z nim poradziłeś?

To pytanie wiele mówi o potencjalnym pracowniku. Zatem zwracaj uwagę, czy „nam się udało rozwiązać problem" a może „ja" rozwiązałem skomplikowana sytuację?

Lou Adler, szef The Adler Group (firmy świadczącej usługi rekrutacyjne) pytał kandydatów o to, co było ich największym osiągnięciem i w jaki sposób zostało docenione. Tym samym otrzymywał jasną odpowiedź, zarówno na to, co szczególnie motywuje owego kandydata, jak i cennych kompetencjach, pożądanych na danym stanowisku, np. o sposobach rozwiązywania problemów czy radzenie sobie z sytuacjami trudnym.

Co jest dla Ciebie ważne w pracy?

Bądź czujny! Dowiesz się jakie są moralne działania pracownika, co jest szczególnie istotne dla niego w przypadku sytuacji konfliktowych, oraz w jaki sposób współpracuje z zespołem.

Gdybyś zatrudniał osobę na to stanowisko, czego byś poszukiwał u kandydata?

Brzmi podstępnie? Niekoniecznie. Kandydaci powinni umieć wykorzystać to pytanie do podkreślenia wartości i kompetencji, które ceniliby u swoich współpracowników. Pamiętaj - to co szukasz u innych, wymagaj również od siebie. Tego typu pytania pozwalają określić, czy kandydat wyznaje wartości zbliżone do organizacji, w której chciałby pracować. „Silikonowy kandydat" podkreśli wyłącznie swoje walory, co doświadczony rekrutera powinien szybko zweryfikować.

Dobór odpowiednich pytań pozwala na poznanie motywów i wartości, którymi kieruje się potencjalny pracownik. Wywiad behawioralny jest kluczem do sukcesu, ponieważ otrzymujemy pełny zestaw informacji do podjęcia trafnej decyzji o wyborze najlepszego kandydata. Profesjonalnie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna to możliwość dopasowania odpowiednich ludzi na odpowiednie stanowiska.

opublikowano: 2016-10-10
kontakt: