PRISM jako profilaktyka wypalenia zawodowego.

wypalenie zawodowe PRISM work - life balance

W ubiegłym tygodniu WHO wprowadziło do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób (IDC-1), wypalenie zawodowe jako syndrom powiązany z bezrobociem i zatrudnieniem. Dzięki temu zapisowi od 2022 wypalenie zawodowe będzie traktowane jak jednostka chorobowa, co oznacza w praktyce L-4 wystawiane na pow.

Już teraz grono osób korzystających ze zwolnień lekarskich, spowodowanych problemami zdrowotnymi wynikającymi z obszaru zawodowego, jest coraz większe. Cóż to oznacza? Dla pracodawców to koszty zwolnień lekarskich i do tego wynagrodzenia dodatkowego innych pracowników itp. Ogólnie rzecz ujmując, koszty wynagrodzeń organizacji rosną wraz z ilością zwolnień lekarskich. To strona finansowa tego zagadnienia, a jest ona skutkiem bardzo osobistych stanów i doświadczeń. Gdy mamy do czynienia z coraz to szerszą skalą wypalenia zawodowego i z coraz to  większym jego ryzykiem, to staje się tym bardziej niepokojące. Wypalenie zawodowe niesie ze sobą poważne skutki i akurat te wymienione - finansowe, są najmniej dotkliwe.

Wypalenie zawodowe może zrujnować życie na wielu obszarach. Ciągłe zmęczenie, brak regeneracji, rozdrażnienie, poirytowanie, podenerwowanie, brak koncentracji powodują problemy w pracy i w życiu osobistym. Brak zaangażowania w swoje zadania, pogorszenie współpracy, nienależyta dbałość o relacje z otoczeniem zawodowym, ale i z bliskimi oznacza, że bardzo szybko możemy znaleźć się w sytuacji, w której dostaniemy wypowiedzenie lub sami je złożymy, popsują się nam relacje w rodzinie i do tego także wśród przyjaciół, ponieważ nie staraliśmy się wcześniej o dobry kontakt.

Prócz efektów psychicznych, dochodzą nam także fizyczne, a w zasadzie one pojawiają się jako pierwsze. Bóle głowy, brzucha, kręgosłupa, napięcia mięśniowe to objawy, którymi nasze ciało próbuje nas zaalarmować, że nie dzieje się dobrze i czas się sobą zająć. Jak to zrobić, by sobie pomóc i powstrzymać psychofizyczne wyczerpanie? Śmiem twierdzić, że work - life balance nie może nam tego zagwarantować nawet jeśli nauczymy się dzielić dobę na czas pracy i czas prywatny. Dlaczego?Odpoczynek i regeneracja są niezmiernie ważne, jednak możliwe tylko wtedy, gdy jesteśmy mentalnie wolni od obowiązków zawodowych. Nie wystarczy sobie powiedzieć, że po określonej godzinie nie myślimy o pracy. To się nie uda jeśli będziemy pracować w niepewności co do jutra w naszej pracy, jeśli nie będziemy podzielać wartości zatrudniającej nas organizacji, jeśli będziemy w niewspierającym otoczeniu, jeśli będzie nam brakować zaufania ze strony szefa i zespołu, jeśli będziemy odczuwać brak możliwości realizowania swojego potencjału, jeśli będziemy pracować ponad siły mentalne, czyli nasze zadania będą istotnie wykraczały poza nasze predyspozycje, jeśli czas naszej pracy nie będzie uwzględniał przerw i będziemy zbyt długo w ciągu dnia zajęci tematami zawodowymi.

Nasza spójność w wymienionych obszarach, daje nam możliwość poczucia spełnienia zawodowego, a co za tym idzie wewnętrznego spokoju. Dopiero wewnętrzna harmonia pozwala na to, by po pracy móc w pełni wykorzystać czas jaki mamy i odnowić energię, wypocząć, zadbać o siebie i relacje z bliskimi. Wniosek jest taki, że wybór miejsca pracy, wykonywanych zadań, otoczenia, trybu pracy, umiejętność radzenia sobie ze zmienną rzeczywistością są kluczowe do tego, by nie zaznać wypalenia zawodowego.

Dokonanie właściwego dla nas wyboru jest niełatwym zadaniem. Zdecydowanie pomocny jest tu wysoki poziom samoświadomości, znajomości swoich predyspozycji naturalnych, a przez to mocnych stron i ograniczeń oraz potrzeb i możliwości jakie mamy. Analiza własnych zachowań jest cenna. Bardzo cenna jest także metoda o podłożu neuropsychologicznym, badająca preferencje behawioralne człowieka - PRISM. Po odpowiedzi na kilkadziesiąt bardzo przenikliwych pytań dostajemy raport, pokazujący nasze skłonności i obszary, których potrzebujemy, by czuć się dobrze. Widzimy jednocześnie, które obszary sprawiają nam trudności i których unikamy. Człowiek jest w stanie nauczyć się niemal wszystkiego. Nasz mózg pozwala nam na to, by pochłaniać kolejne zbiory wiadomości i przechowywać je, co się tyczy wiedzy merytorycznej jak i społecznej. Prawda jest natomiast taka, że umiejętność uczenia się nie idzie w parze z poziomem zadowolenia. Satysfakcja z tego co robimy i jak żyjemy płynie z innego źródła, które jest poza wyuczonymi tematami. Owszem korzystanie z wiedzy jest istotne i przyczynia się do poczucia spełnienia, jednak wyłącznie wówczas gdy wykorzystujemy ją poruszając się w obszarach dla nas naturalnych. Badanie PRISM pomaga odkryć swój potencjał, wyjaśnić nie zawsze zrozumiałe wcześniej sytuacje, a do tego poczynić odpowiednie korekty w naszym życiu nie tylko zawodowym.

opublikowano: 2019-11-29
kontakt: