Jak oczyścić głowę z nawracających myśli i zmniejszyć poziom stresu?

stres zarządzanie stresem

Wyobraź sobie, że leżysz w wygodnym, ciepłym łóżku. W sypialni panuje ciemność i błoga cisza, które mają pomóc Ci odpłynąć w objęcia Morfeusza. To idealny moment, żeby zasnąć i nie myśleć o tych wszystkich problemach, które spadają na Ciebie w tym trudnym i nowym dla nas wszystkich okresie. Wtem pojawia się ona. Korbka nawracających, trudnych myśli dotyczących problemów, niezałatwionych spraw, czarnych wizji przyszłości lub tego czego nie udało się załatwić w przeszłości. „Co będzie, jeśli?”, „Jak sobie poradzę?”, „Czy sytuacja się ustabilizuje?”, „Ile to potrwa?”

To tylko przykładowe frazy, które może produkować Twój umysł – często w najmniej odpowiednim do tego momencie.  Gdy sytuacja życiowa jest niestabilna a rzeczywistość zaczyna jawić się jako jeden wielki chaos nasze emocje nie pozostawiają sytuacji bez odpowiedzi. Częstą konsekwencją jest pojawianie się nawracających, osłabiających myśli dotyczących sytuacji stresowej, w której się znajdujemy. Warto więc zbudować „Osobistą apteczkę antystresową”, w której znajdziesz sprawdzone strategie psychologiczne, które ułatwią radzenie sobie ze stresującymi myślami.

Zanim przejdziemy do tych sposobów, warto jasno zaznaczyć czego nie robić, kiedy znajdziemy się w takiej sytuacji. W odkryciu kluczowego błędu pomoże nam Psycholog Daniel Wagner. Zanim jednak opowiem Ci o jego psychologicznych odkryciach dotyczących funkcjonowania ludzkiego umysłu mam do Ciebie małą prośbę. Przerwij na chwilę czytanie tego artykułu i NIE MYŚL O BIAŁYM NIEDŹWIEDZIU.

Jak poszło? Jeśli biały niedźwiedź wkradał się niemal do każdej Twojej myśli to jesteś zdrowym przykładem tego jak funkcjonuje ludzki umysł J Dokładnie takie doświadczenie mieli badani, których Daniel poddał tej próbie w 1987 roku. W Psychologii nazywamy ten efekt „Efektem odbicia”. Mówiąc wprost im bardziej starasz się nie myśleć o czymś co sprawia emocjonalny dyskomfort tym silniej te myśli pojawiają się w Twojej głowie. Sprawdźmy więc co warto zrobić, by oczyścić umysł z nawracających myśli?

Wariant 1: Nie masz wpływu na rozwiązanie problemu

W takiej sytuacji umysł potrzebuje jasnego komunikatu, że nie chcesz już zajmować się daną kwestią i jest ona dla Ciebie zamknięta. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym celu technik wyobrażeniowych. Zamknij oczy zapakuj symbol męczącej Cię trudności np. do pudełka i wyeksportuj w wybrany przez Ciebie sposób w podróż w jedną stronę. Ja regularnie wykorzystuję w tym celu żółty autobus, do którego w wyobraźni odprowadzam męczącą mnie trudność i z uśmiechem macham jej na pożegnanie kiedy znika za horyzontem. Pamiętaj, że wizualizacje są  idealną przestrzenią dla naszej kreatywności. Na miejsce autobusu możesz wybrać luksusowy samochód lub rakietę, która przeniesie trudność, na którą nie masz wpływu prosto w kosmos.

Wariant 2: Masz wpływ na rozwiązanie sytuacji, ale teraz nie masz na to czasu

Gdy właśnie potrzebujesz zasnąć, a nawracające myśli nie dają Ci spokoju idealnie sprawdzi się „Godzina zmartwień”. Do zastosowania tej techniki wystarczy CI mały notes i coś do pisania lub zwykły notatnik w telefonie. Zapisz treść nawracających myśli w bezpiecznym miejscu i ustal ze sobą czas i miejsce, kiedy podejmiesz działanie lub decyzję. Dzięki temu Twój umysł nabierze pewności, że zdajesz sobie sprawę z powagi sytuacji i zniknie potrzeba przypominania Ci o tej ważnej kwestii.

Wariant 3: Masz wpływ na rozwiązanie sytuacji i masz czas, żeby podjąć decyzję

Najprostszym sposobem pożegnania nawracających myśli jest rozprawienie się z nimi za pomocą podjęcia decyzji. Niestety często analiza sytuacji trwa bardzo długo. Po pierwsze – ZAPISZ TO. Kiedy myślimy o stresujących sytuacjach bardzo łatwo się zgubić i niepotrzebnie je wyolbrzymiać. Zapis pozwala na ustrukturalizowanie problemu i łatwiejsze przejście z poziomu „ubijania emocjonalnej piany” do poziomu rozwiązań, na którym bardzo nam zależy. Dodatkową pomocą, przy skutecznym wyborze rozwiązania trudności jest wykorzystanie limitu czasowego. Możesz w tym celu zastosować klasyczny czasomierz, lub zwykły budzik w Twoim telefonie. Ustal ze sobą czas, którego potrzebujesz na podjęcie decyzji np. 20 minut. To pomoże Ci skupić się na znalezieniu rozwiązania i nie analizować zbyt długo

Powodzenia w oczyszczaniu umysłu!

opublikowano: 2020-03-24
kontakt: